Canka Kuruyemiş

Kilo Yönetimi Araştırması

Düzenli olarak yayınlanan yeni yerel ve uluslararası araştırma makaleleriyle fındık ve kilo yönetimi hakkındaki kanıtlar büyümeye devam ediyor.

Anahtar çalışmalar: sistematik literatür taramaları ve meta-analizler

Badem tüketimi ve kardiyovasküler hastalık için risk faktörleri: randomize kontrollü çalışmaların sistematik bir gözden geçirmesi ve meta analizi. (2019).
RCT’lerin sistematik bir incelemesi ve meta-analizi, bademlerin toplam kolesterol, LDL kolesterol, vücut ağırlığı ve apolipoprotein B’yi önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

Deliller

Somun tüketimindeki değişiklikler ABD’li erkeklerde ve kadınlarda uzun süreli kilo değişimini etkiler. (2019).
Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar nüfus çalışmalarını analiz ettiler ve artan fındık tüketiminin daha az kilo alımı ve daha düşük obezite geliştirme riski ile ilişkili olduğunu gösterdiler.

12 hafta boyunca günlük antepfıstığı tüketimi, sağlıklı kadınlarda vücut ağırlığını artırmadan diyet profilini geliştirir: Rastgele kontrollü bir müdahale. (2020 yılında).
Randomize kontrollü bir müdahale, 12 hafta boyunca günlük 44g (250 kcal) antepfıstığı alımının, sağlıklı kadınlarda vücut ağırlığını arttırmadan veya vücut kompozisyonunu değiştirmeden diyet profilini geliştirdiğini gösterdi.

Aşırı kilolu ve obezitesi olan çocuklar ve ergenler arasında fındık ve sağlıksız atıştırmalıkların subklinik ateroskleroz ile ilişkisi. (2019).
En yüksek fındık alımına sahip olan katılımcılar, aterosklerozun bir belirteci olan yüksek cIMT riski, en düşük fındık tüketiminde olanlara kıyasla yaklaşık% 60 daha düşük risk altındaydı.

Kaju fıstığından metabolize edilebilir enerji Atwater Faktörleri tarafından tahmin edilenden daha azdır. (2019).
30 gramlık bir kaju fıstığının ortalama kullanılabilir enerji içeriği 137kcal – gıda etiketlerinde bulunandan% 16 daha düşük. Bu sonuçlar, Atwater faktörlerinin fındıklardaki kalorileri aşırı tahmin ettiğini gösteren önceki çalışmalarla uyumludur.

Karışık fındık tüketimi, aşırı kilolu ve obez yetişkinlerde kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini iyileştirebilir. (2019).
42.5 g / gün karışık kuruyemişlerin normal bir diyete eklenmesi, 8 haftalık bir RCT’de izokalorik simit atıştırmalıklarına kıyasla insülin seviyelerini, glikozu, BMI ve vücut ağırlığını önemli ölçüde azalttı.

Serbest yaşayan yaşlılarda uzun süreli ceviz takviyesinin vücut ağırlığı üzerine etkileri: randomize kontrollü bir çalışmanın sonuçları. (2018).
Sağlıklı yetişkinler (ortalama yaş 69), normal diyetlerine dahil olmak veya cevizleri (kontrol) içermesi için 28-56 gr / gün almak üzere randomize edildi. 2 yıl sonra kontrol ve ceviz grupları arasında vücut ağırlığı veya vücut yağı açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Yağsız vücut kütlesi, bel çevresi ve bel-kalça oranı temelde değişmeden kalmıştır. Sonuçlar, cevizlerin dahil edilmesinin ağırlığı olumsuz etkilemediğini göstermektedir.

Kilo verme müdahalesinde ceviz tüketimi: vücut ağırlığı, biyolojik önlemler, kan basıncı ve tokluk üzerindeki etkiler. (2017).
Cevizle zenginleştirilmiş azaltılmış enerji diyeti, cevizsiz azaltılmış enerji diyetinden daha fazla kolesterol ve kan basıncını azaltarak kilo kaybını teşvik eder ve kalp sağlığını iyileştirir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir